Życzenia
Spotkanie wigilijne
Jest taki dzień, tylko jeden raz do roku ....
Jest taki dzień, w którym czujemy szczególną więź i nawet w szkole czujemy się, jak rodzina.
21 grudnia poczucie wspólnoty i radość ze zbliżającego się cudu narodzin Bożej Dzieciny
zgromadziło całą społeczność szkolną wraz z rodzinami. Co roku wspominamy te niezwykłe
Narodziny i Jezus rodzi się w naszych sercach, przychodzi do naszych wspólnot, rodzin, społeczności,
ale za każdym razem rodzi się wśród innych ludzi.
By móc lepiej wczuć się w tajemnicę przyjścia Boga na świat, przedszkolaki oraz
uczniowie klas I-III w tradycyjnej formie przedstawili Jasełka.
Dzieci w pięknych strojach wcieliły się w postacie Świętej Rodziny, aniołów, oraz pastuszków.
Uroku występom dodało wspólne śpiewanie kolęd.
Jednak najważniejszą częścią wieczoru było łamanie się opłatkiem, wspólna modlitwa oraz życzenia.
Radość, która malowała się na twarzach wszystkich, długie rozmowy
są dowodem na to, że tworzymy niepowtarzalną, rodzinną społeczność szkolną.
Zapach świąt
Zgodnie ze świąteczną tradycją dzieci klas I - III piekły pysze pierniczki. Z ogromnym zapałem zabrały się do pracy. Wałkowały ciasto i wykrawały świąteczne kształty - choinki, gwiazdki, aniołki i bałwanki. Po całej szkole unosił się wspaniały zapach pieczonych pierników, który wprawił wszystkich w świąteczny nastrój. Efektem wspólnej pracy były pełne blaszki ciasteczek. Następnie dzieci przystąpiły do ich dekorowania. Zabawa była doskonała, a pierniczki wyszły przepyszne. Znikały w mgnieniu:)
Wycieczka do Królewskiego Ogrodu Światła w Wilanowie
13 grudnia udaliśmy się do Wilanowa, aby zwiedzać Królewski Ogród Światła. Wchodząc tam, przywitało nas tysiące światełek, które tworzyły przepiękne kształty i formy. Oprócz samego ogrodu ze wspaniałymi iluminacjami, podziwialiśmy Muzyczny Ogród Marzeń, w którym co jakiś czas rozbrzmiewa muzyka klasyczna. Przy dźwiękach Antonio Vivaldiego, czy Piotra Czajkowskiego oglądaliśmy rozświetlone fontanny, domki czy drzewka pomarańczowe. Zachwycił nas również Ogród Różany, w którym 6 tysiące diod rozświetlonych w różnych barwach podkreślało różane kształty. Wystawa zrobiła na nas niesamowite wrażenie. Zimowa sceneria oraz tysiące światełek sprawiły, że czuliśmy się jak w baśniowej krainie.
Warsztaty ozdób świątecznych
8 grudnia uczniowie naszej szkoły uczestniczyli w warsztatach świątecznych prowadzonych przez animatorki z Gminnego Ośrodka Kultury w Zbuczynie. Podczas tych warsztatów dzieci z wielkim zaangażowaniem wykonywały piękne lampiony świąteczne, które z pewnością umilą każdy zimowy wieczór.
UROCZYSTE PODSUMOWANIE PROJEKTU "6 spotkań autorskich na 6 z !"
Szóstego grudnia 2022 roku, oficjalnie zakończyliśmy realizację projektu pt. "6 spotkań autorskich na 6 z !" - cykl spotkań z wybitnymi postaciami ze świata literatury polskiej, który został dofinansowany ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury w ramach programu PROMOCJA CZYTELNICTWA 2022.
Od 1 kwietnia, dzieci, młodzież, dorośli oraz seniorzy z Gminy Zbuczyn mieli możliwość osobiście poznać znanych i lubianych pisarzy: Zofię Stanecką, Joannę Jagiełło, Michała Zawadkę, Annę Czerwińską-Rydel, Katarzynę Grocholę oraz Andrzeja Pilipiuka.
Aby przygotować odbiorców do aktywnego uczestnictwa w spotkaniach autorskich , do współorganizacji projektu włączyliśmy wszystkie placówki oświatowe z terenu gminy Zbuczyn, które przeprowadziły lekcje edukacyjne pt."BĘDĘ UCZESTNIKIEM SPOTKANIA AUTORSKIEGO", do współpracy zaprosiliśmy również Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej w Zbuczynie, Dzienny Dom "Senior +" w Zbuczynie oraz Środowiskowy Dom Samopomocy w Tchórzowie. Tak szerokie partnerstwo zaowocowało dotarciem do sześciu różnorodnych grup wiekowych z uwzględnieniem osób niepełnosprawnych/ze specjalnymi potrzebami. Dodatkowo, aby zapewnić dostęp osobom, które nie mogły być osobiście na spotkaniach, przeprowadzana była transmisja online.
Propozycją dla dzieci z Gminnego Przedszkola w Zbuczynie oraz z klas 0 ze szkół podstawowych z terenu Gminy Zbuczyn było spotkanie z Zofią Stanecką, autorką bardzo popularnej serii książek dla dzieci pt. „Basie”, stąd tytuł spotkania „BASIE W BIBLIOTECE”.
Uczniów z klas I-III ze szkół podstawowych z terenu gminy Zbuczyn zaprosiliśmy na spotkanie pt. „ZIUK – OPOWIEŚCI PATRIOTYCZNE” z Anną Czerwińską Rydel, czytelnikom znaną przede wszystkim jako autorkę książek poświęconych tematyce muzycznej, społecznej i historycznej.
Joanna Jagiełło miała możliwość porozmawiać z uczniami z klas IV-VI szkół podstawowych oraz przeprowadziła warsztaty pt. „KOMIKS W ROLI GŁÓWNEJ”.
Uczniowie klas VII-VIII wzięli udział w spotkaniu pt. „CHCĘ BYĆ KIMŚ” przeprowadzonym przez Michała Zawadkę, podczas którego rozmawiali o mechanizmach społecznych oraz treningu mentalnym.
„UPOWAŻNIENIE DO SZCZĘŚCIA”, to tytuł spotkania z Katarzyną Grocholą, na które zaprosiliśmy seniorów, z terenu gminy Zbuczyn, podopiecznych Środowiskowego Domu Samopomocy w Tchórzewie oraz podopiecznych Dziennego Domu "Senior +" w Zbuczynie.
Ostatnie spotkanie było spotkaniem dedykowanym młodzieży oraz dorosłym miłośnikom fantastyki polskiej. Andrzej Pilipiuk na spotkaniu pt. „MISTRZOWIE POLSKIEJ FANTASTYKI” opowiadał o swojej pracy oraz przeciwnościach, które udało mu się przezwyciężyć.
Wśród innych działań projektu było zorganizowanie wystawy „Życie i twórczość Marii Konopnickiej” oraz ogłoszenie rodzinnego konkursu plastycznego "Maria Konopnicka – dzieciom – przeczytaj i namaluj".
Podczas uroczystego podsumowania projektu w Gminnym Ośrodku Kultury w Zbuczynie odbył się wernisaż prac konkursowych, a członkowie jury w składzie Iwona Miłobędzka, Mirosław Greluk oraz Hanna Jurzyk wspólnie z dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury w Zbuczynie Emilią Biardą wręczyli nagrody wyróżnionym i nagrodzonym uczestnikom. Na podsumowaniu odbyła się również premiera filmu z realizacji projektu, autorstwa Pawła Przewoźnego.
Podsumowując projekt, dziękujemy naszym partnerom oraz mediom za owocną współpracę. Mamy nadzieję, że osobiste poznanie mistrzów literatury polskiej zaowocowało lepszym zrozumieniem literatury, sztuki w ogólności, zmotywowało do dalszego zadawania pytań i poszukiwania odpowiedzi zarówno w książkach, jak też i własnej pracy twórczej. Zachęcamy wszystkich Państwa do odkrywania swoich pasji, talentów i do znalezienia chwili, w której będą mogli czytać i odkrywać świat wciąż na nowo.
Iwona Miłobędzkaartystka, moderator spotkań
Hanna Jurzyk, Małgorzata Mikołajczukkoordynatorki projektu
Wizyta Świętego Mikołaja w naszej szkole
Święty Mikołaj co roku obdarowuje je wspaniałymi prezentami. Wszystkie grzeczne dzieci dostają mnóstwo prezentów, a te, które źle się sprawowały, mogą liczyć jedynie na rózgi, co ma ich przestrzec przed dalszym niewłaściwym zachowaniem. Na szczęście, w naszej szkole wszyscy uczniowie zasłużyli na prezenty, co potwierdził przybyły 6 grudnia św. Mikołaj, przynosząc ze sobą wypchany po brzegi worek z prezentami. Od samego rana po korytarzach szkolnych kręcili się uczniowie ubrani na czerwono, w pięknych mikołajkowych czapkach. Na ten dzień czekali wszyscy, jednak najwięcej emocji i radości niecodzienny gość wzbudził u dzieci z przedszkola oraz u najmłodszych uczniów klas I – III. Dzieci zachwycone wizytą gościa śpiewały dla niego piosenki. Po krótkiej rozmowie, nadeszła długo oczekiwana chwila – rozdawanie prezentów. Wszystkie dzieci otrzymały upominki. Była to również niezwykła okazja do zrobienia sobie pamiątkowego zdjęcia ze Świętym Mikołajem. Nie tylko ci młodsi uczniowie czekali na wyjątkowego gościa. Także w klasach starszych radość była ogromna, gdy uczniowie obdarowywali się miłymi upominkami Miło jest otrzymywać prezenty, a jeszcze milej jest móc obdarowywać innych.
Profilaktyka oczami młodych ludzi
2 grudnia uczniowie naszej szkoły wzięli udział w programie profilaktycznym na scenie GOK
w Zbuczynie. Był to Przegląd Małych Form Teatralnych
pt."Profilaktyka oczami młodych ludzi - SCENA XD"
zorganizowany przez Gminę Zbuczyn.
BohaterON w naszej szkole
Listopad to miesiąc z projektem edukacyjny "BohaterON w Twojej Szkole". Uczniowie naszej szkoły wraz z dziećmi z przedszkola upamiętnili uczestników Powstania Warszawskiego. Brali udział w zajęciach multimedialnych, różnorodnych warsztatach promujących patriotyczną postawę oraz tworzyli tematyczne prace plastyczne. Zapoznali się z najważniejszymi wydarzeniami z tamtego okresu. W końcowym etapie projektu przez wszystkich uczestników został utworzony wspólny plakat ku czci Powstańcom Warszawskim. Wszelkie podejmowane działania były dostosowane tematycznie do danej grup wiekowej co pozwoliło w łatwy sposób przybliżyć naszą historię młodemu pokoleniu. Za pośrednictwem strony www.dumnizpowstancow.pl uczniowie szkoły dokonali wpisów wyrażających wdzięczność bohaterom, którzy walczyli o wolną Polskę.
Spotkanie Młodzieżowej Rady Gminy w Urzędzie Marszałkowskim w Warszawie
Nasza młodzież wspólnie ze swoimi rówieśnikami z Młodzieżowej Rady Miasta i Gminy Łosice zdobywała cenne doświadczenia w zakresie działalności społecznej. Radni wraz z opiekunami uczestniczyli w kolejnym wyjeździe do stolicy. Tym razem uczniowie odwiedzili Urząd Marszałkowski. Podczas wizyty obecni byli także przedstawiciele naszej gminy – Wójt Hubert Pasiak oraz Skarbnik Wojciech Kubak. Młodzież spotkała się z Janiną Ewą Orzełowską, Członkinią Zarządu Województwa Mazowieckiego oraz pracownikami urzędu zajmującymi się tematyką rad młodzieżowych, organizacjami pozarządowymi, promocją oraz informacją prasową.
W drugiej części wyjazdu zaplanowano wizytę w Suntago. Była to wspaniała okazja do aktywnego spędzenia czasu i integracji młodzieży.
6
Warsztaty Młodzieżowej Rady Gminy Zbuczyn w Warszawie
Młodzieżowy wyjazd do stolicy okazał się bardzo owocny. Uczniowie utrwalili swoją wiedzę o kompetencjach i zadaniach, które będą wypełniali, jako radni w czasie trwania kadencji. Dowiedzieli się także, czym jest inicjatywa uchwałodawcza. Była to również doskonała okazja do integracji z rówieśnikami z Młodzieżowej Rady Gminy Wiśniew i Młodzieżowej Rady Miasta i Gminy Łosice. Młodzi społecznicy nawiązywali nowe znajomości, wymieniali się pomysłami oraz rozmawiali o sprawach ważnych dla lokalnych społeczności.
A co o wyjeździe myślą nasze uczennice? Ich wypowiedzi świadczą, że był on bardzo udany: „Wycieczka do Warszawy która została zorganizowana z MRG bardzo mi się podobała , mogłam dowiedzieć się rzeczy o których wcześniej nie miałam pojęcia, poszerzyć swoja wiedzę na temat podejmowania różnych ważnych decyzji. Uważam że takie wyjazdy integracyjne są przydatne i mam nadzieje ze pojawi się takich więcej.”, „To spotkanie było inspirujące i czuję się po nim pewniej w związku z moimi nowymi obowiązkami wynikającymi z bycia Radną gminy Zbuczyn”.
Uczestnictwo w spotkaniu było możliwe w związku z realizacją projektu współfinansowanego z budżetu Urzędu Marszałkowskiego Województwa Mazowieckiego, w ramach instrumentu „Mazowsze dla Młodzieży”.
4
Uroczyste obchody Narodowego Święta Niepodległości w Zbuczynie
Mieszkańcy naszej gminy wspólnie świętowali 104 rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości.
Uroczyste obchody Narodowego Święta Niepodległości rozpoczęły się poranną Mszą Św.
w Kościele parafialnym pw. Św. Stanisława w Zbuczynie.
Później nastąpiło złożenie wieńców pod pomnikiem Poległych Obrońców Ojczyzny.
Włączając się w gminne obchody, uczennice naszej szkoły złożyły
pod pomnikiem zapalone znicze.
6
Archiwum Aktualności
- Listopad 2024
- Październik 2024
- Wrzesień 2024
- Sierpień 2024
- Czerwiec 2024
- Maj 2024
- Kwiecień 2024
- Marzec 2024
- Luty 2024
- Styczeń 2024
- Grudzień 2023
- Listopad 2023
- Październik 2023
- Wrzesień 2023
- Sierpień 2023
- Czerwiec 2023
- Maj 2023
- Kwiecień 2023
- Marzec 2023
- Luty 2023
- Styczeń 2023
- Grudzień 2022
- Listopad 2022
- Październik 2022
- Wszystkie