Dbajmy o nasz dom - Ziemię - innego nie mamy.
W ubiegły weekend odbył się 27. Wielki Finał Sprzątania Polski. Tym samym dołączyliśmy do grona 40 milionow wolontariuszy, którym nie jest obojętny los naszej planety.
Dbajmy o nasz dom - Ziemię - innego nie mamy.
W ubiegły weekend odbył się 27. Wielki Finał Sprzątania Polski. Tym samym dołączyliśmy do grona 40 milionow wolontariuszy, którym nie jest obojętny los naszej planety.
SIEDLECKA KRAINA PRZYGÓD
21 września, z okazji zbliżającego się Dnia Chłopaka wybraliśmy się cała szkołą do Siedleckiej Krainy Przygód, aby wspólnie zintegrować się po kilkumiesięcznej przerwie. Nic tak nie łączy bowiem ludzi, jak aktywnie spędzony razem czas.
Duża przestrzeń, świeże powietrze oraz piękna pogoda towarzyszyły naszym uczniom w konkursach i atrakcjach zorganizowanych na terenie obiektu. A były to między innym: zawody dojenia krowy, rajd quadem, minigolf, a także zjazd na linie.
Uczniowie z ogromnym entuzjazmem podejmowali się nowych wyzwań. Pokonując dzielnie coraz to nowe przeszkody, zdobywali kolejne doświadczenia. Zwieńczeniem naszego spotkania był wspólny posiłek i rozmowy. Oby ta pozytywna energia towarzyszyła nam wszystkim co najmniej do końca roku szkolnego.
MISTRZ INSTA.LINGU
W tym roku szkolnym znów dołączyliśmy do społeczności Insta.ling! Już po raz trzeci bierzemy udział w kolejnej, XV edycji programu Insta.ling dla szkół. Czas trwania programu to semestr zimowy roku szkolnego 2020/2021. Uczeń po otrzymaniu loginu i hasła od swojego nauczyciela języka angielskiego rozpoczyna pracę z niewielkim zestawem nowych słówek do nauki. Konieczne jest zalogowanie się na stronę internetową www.insta.ling.pl na dowolnym urządzeniu elektronicznym w dowolnym czasie i miejscu. Nauka realizowana jest poprzez quiz, w którym dziecko dopasowuje słówka bądź frazy do zdania wyświetlonego na ekranie. Dodatkowo można posłuchać wymowy każdego słowa, przygotowanej przez profesjonalnego lektora. Pojedyncza sesja trwa od kilku do maksymalnie kilkunastu minut, dzięki czemu unika się monotonii i znużenia. Najlepsze rezultaty daje systematyczna praca. Nawet kilka minut poświęcone na naukę przyniesie ogromne efekty, jeśli tylko będzie to codziennie powtarzane. Przykładowo w tamtym roku najbardziej aktywni uczniowie opanowali bardzo dobrze ponad 800 słówek w ciągu 9 miesięcy poprzez liczne powtórki przy pomocy systematycznego korzystania z tej aplikacji. Poza tym należy podkreślić, że jest to bezpłatny program, a w tej edycji dodatkowo jest możliwość przeprowadzania e-kartkówek oraz ćwiczeń gramatycznych.
Dla urozmaicenia tegorocznej nauki przystąpiliśmy do Ogólnopolskiego Konkursu Mistrz Insta.lingu, który trwa od 15 września do 15 grudnia, a wezmą w nim udział uczniowie z różnych szkół podstawowych rozsianych po całej Polsce (m.in. w Majdanie Nepryskim, Chełmie, Chmielniku, Lipnicy Murowanej, Mławach, Drzewianach, Prusach, Zielonej Górze, Czuryłach i in.), z którymi nawiązaliśmy współpracę on line, aby porównać nasze najlepsze wyniki, a więc ilość bardzo dobrze opanowanych słów w 3 miesiące przy pomocy programu Insta.ling. W grudniu 2020 roku wyłonimy zwycięską szkołę i MISTRZA INSTA.LING-u. Gorąco zachęcamy uczniów klas IV, VI, VII i VIII naszej szkoły do udziału i systematycznej, codziennej pracy. Wyniki uczniowskiej rywalizacji będą publikowane na stronie szkoły i na gazetce na dolnym korytarzu, tworząc ranking szkolny, a nazwiska 3 osób, które podczas trwania konkursu opanują bardzo dobrze najwięcej słówek zostaną przesłane do organizatorów konkursu.
Przy okazji uczniowie będą mogli zapoznać się z regionami Polski, w których są położone szkoły partnerskie poprzez zaznaczenie tych miejscowości na mapie Polski, szukanie informacji o ich turystyce regionalnej, tradycji, zabytkach i historii itp. Wszyscy uczniowie, którzy będą często i systematycznie logować się na stronę www.insta.ling.pl otrzymają DYPLOMY. A na zakończenie konkursu wykonamy samodzielnie (dowolną techniką) kartki promujące naszą miejscowość oraz szkołę i wyślemy je szkołom partnerskim oraz założycielom aplikacji Insta.ling.
POWODZENIA!!!
https://www.prezydent.pl/kancelaria/narodowe-czytanie/narodowe-czytanie-2020/list-prezydenta-rp-andrzeja-dudy/?fbclid=IwAR1s28WcNcT7FQIylgNC2yStFGdOboUnWltbHzLqcFdZDr9C_1nGI68kl7g
Narodowe Czytanie to ogólnopolska inicjatywa propagująca czytelnictwo i arcydzieła polskiej literatury, zapoczątkowana przez Prezydenta Rzeczpospolitej Polskiej w 2012 roku.
Tegoroczne Czytanie było poświęcone “Balladynie” Juliusza Słowackiego.
Utwór ten zwany także “malinowym kryminałem” to wybitne dzieło polskiego romantyzmu. Dramat powstał na emigracji w czasie dyskusji na temat przyczyn niedawnej klęski powstania listopadowego oraz debat nad wspólną historią i przyszłym losem narodu. Słowacki połączył w nim realizm i fantastykę, koncentrując się na analizie postaw i czynów bohaterów. Osadzona na tle baśniowych dziejów opowieść o dwóch siostrach – Balladynie i Alinie – stała się bardzo popularna. Wywarła duży wpływ na sztukę, a powstałe na przestrzeni lat inscenizacje cieszyły się ogromnym zainteresowaniem.
Terminarz spotkań klas z wychowawcami:
Przedszkolne - 10.00
Klasa 1- 9.30
Klasa 2 - 9.00
Klasa 4 - 9.30
Klasa 6 - 9.15
Klasa 7 - 9.45
Klasa 8 - 9.00
Uczniowie klas 1 - 4 zapraszamy z jednym rodzicem/opiekunem, który zobowiązany jest do założenia maseczki.
Uczniowie starszych klas przychodzą bez opiekunów.
Rolniku, przygotuj się do spisu!
Już wkrótce w całej Polsce rozpocznie się Powszechny Spis Rolny – obowiązkowy dla każdego użytkownika gospodarstwa rolnego. Oto odpowiedzi na podstawowe pytania związane z tym ważnym badaniem.
Kiedy odbędzie się spis rolny?
Spis rozpocznie się 1 września i potrwa 3 miesiące, do 30 listopada 2020 r. Dane będą zbierane wg stanu na 1 czerwca 2020 r.
Kto musi się spisać?
Spisowi podlegają faktyczni użytkownicy gospodarstw rolnych. Każdy użytkownik gospodarstwa rolnego otrzyma list od Prezesa GUS. Oprócz informacji o obowiązku spisania się, list będzie zawierać ważne informacje potrzebne do logowania się w aplikacji spisowej. Dlatego to pismo należy zachować aż do momentu spisania się!
Jak się spisać?
W Powszechnym Spisie Rolnym 2020 przewidziano trzy metody do wyboru.
Samospis internetowy to kluczowa metoda spisowa i o niej w pierwszej kolejności powinni pomyśleć rolnicy. Jest to metoda wygodna, ponieważ spisać się można samodzielnie w domu przez komputer lub telefon z dostępem do Internetu, w dogodnym dla siebie momencie. Dla rolników, którzy nie posiadają komputera lub telefonu z dostępem do Internetu, planowane jest przygotowanie na czas spisu Gminnego Punktu Spisowego.
Jeśli rolnik z jakichś ważnych powodów nie może lub nie chce spisać się przez Internet, powinien zadzwonić na infolinię spisową (pod numer 22 279 99 99) i spisać się przez telefon.
Rolnik, który nie skorzysta z żadnej z obu wspomnianych opcji (Internet lub telefon), może spodziewać się wizyty rachmistrza. Rolnicy powinni pamiętać, że w takim przypadku nie będą już mogli odmówić udzielenia odpowiedzi i przełożyć tego na inny termin. Rachmistrze rozpoczną pracę 1 października 2020 r.
Dlaczego spis rolny jest potrzebny?
Powszechny Spis Rolny jest organizowany co 10 lat. Jako badanie obejmujące wszystkie gospodarstwa rolne w kraju jest jedynym źródłem informacji pozwalającym na ocenę stanu polskiego rolnictwa. Samym rolnikom wyniki spisu pozwolą ocenić zmiany w produkcji roślinnej i zwierzęcej mające wpływ na opłacalność ich produkcji.
Gdzie szukać informacji?
Podstawowym źródłem informacji o Powszechnym Spisie Rolnym 2020 jest strona internetowa https://spisrolny.gov.pl/. Warto też na bieżąco śledzić stronę internetową lub konta społecznościowe (Facebook) urzędu gminy oraz Urzędu Statystycznego w Warszawie.
Ponadto od 17 sierpnia 2020 r. wsparcie i pomoc uzyskamy dzwoniąc na infolinię spisową pod numer:
22 279 99 99.
Więcej informacji o spisie na stronie https://spisrolny.gov.pl/
Drodzy Uczniowie!
Z całego serca gratulujemy Wam osiągnięcia,
jakim jest zakończenie kolejnej klasy.
Jesteście mądrzejsi i bogatsi o dorobek zgromadzony
w czasie całego minionego roku szkolnego,
który dla wszystkich okazał się nie lada wyzwaniem.
Jest się z czego cieszyć – zasłużyliście na wspaniały odpoczynek wakacyjny!
W miarę możlwości wykorzystajcie dobrze letnie miesiące –
oglądajcie przyrodę, uprawiajcie sporty,
zwiedzajcie nowe miejsca, znajdźcie też czas na czytanie książek.
Życzymy Wam niezapomnianych wakacji, spędzonych ciekawie, przyjemnie i zdrowo.
Do zobaczenia we wrześniu!
Szanowni Rodzice!
Drodzy Uczniowie!
Informuję, że ze względu na obowiązujący stan epidemiczny
zakończenie roku szkolnego 2019/2020 r. odbędzie się 26 czerwca wg poniższego planu:
Klasa I godz. 10:00 – sala nr 4
Klasa III godz. 10.30 – sala nr 4
Klasa V godz. 9:00 – sala nr 1
Klasa VI godz. 9:30 – sala nr 3
Klasa VII godz. 10:45 – sala nr 1
Klasa VIII godz. 11:00 – sala nr 6
Do szkoły przychodzą dzieci, których rodzice wyrażają zgodę na osobisty odbiór świadectwa.
Jeżeli uczniowie nie chcą lub nie mogą odebrać świadectwa w dniu 26 czerwca, zapraszam 29 czerwca 2020 r.
Uczniowie przychodzą do szkoły sami, rodzice mogą oczekiwać przed budynkiem szkoły.
Wszyscy uczniowie mają obowiązek zdezynfekowania rąk oraz zakrywania ust i nosa.
W piątek o godz. 18.00 w kościele w Zbuczynie odprawiona będzie Msza Św. dziękczynna za mijający rok szkolny.
Nadleśnictwo w Siedlcach zorganizowało konkurs plastyczny pt. "Pejzaż leśny".
Wśród laureatów zlalazły się nasze uczennice!
Miło nam poinformować, że w kategorii: 3-4 latki wyróżnienie zdobyła
Alicja Borkowska.
w kategorii: uczniowie klas IV-VI wyróżnienie zdobyła Maja Borkowska.
Gratulujemy serdecznie i życzymy dalszych sukcesów!
Rodzice Uczniów klas ósmych szkół podstawowych.
Szanowni Państwo,
podjęcie decyzji dotyczącej dalszej drogi edukacyjnej Państwa dzieci jest dużym wyzwaniem.
Wybór, przed którym stają młodzi ludzie, wymaga dojrzałości i odpowiednich umiejętności oceny sytuacji obecnej, a także przewidywania następstw tej decyzji. Istotne jest odpowiednie przygotowanie, zgromadzenie wiedzy, refleksja nad oczekiwaniami, preferencjami, uzdolnieniami dziecka, a także wizja jego przyszłości zawodowej. Ważne jest, by w podejmowaniu tej trudnej decyzji towarzyszyli uczniom ich rodzice, służąc swoją radą i doświadczeniem.
Zachęcamy Państwa do korzystania z publikowanej prezentacji. Wierzymy, że Przewodnik będzie pomocnym narzędziem przy podejmowaniu wspólnie z dzieckiem właściwej decyzji dotyczącej wyboru typu szkoły i profilu kształcenia.
Wiecej informacji :
Szanowni Rodzice!
Drodzy Uczniowie!
W związku ze zmianą terminu egzaminów ósmoklasisty (Komunikat dyrektora Centralnej Komisji Egzaminacyjnej z 24 kwietnia 2020 r. w sprawie harmonogramu przeprowadzania egzaminu ósmoklasisty oraz na podstawie §11 Rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej z dnia 29 kwietnia 2020 r. zmieniającego rozporządzenie w sprawie szczegółowych rozwiązań w okresie czasowego ograniczenia funkcjonowania jednostek systemu oświaty w związku z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19 (Dz. U. 2020 poz. 781).
informuję, że zmianie uległy terminy dodatkowych dni wolnych od zajęć dydaktyczno-wychowawczych.
Dni 21, 22, 23 kwietnia 2020 r. zastępuje się dniami: 16, 17, 18 czerwca 2020 r., tj. wtorek, środa, czwartek.
Dodatkowym dniem wolnym od zajęć dydaktycznych będzie też 12 czerwca 2020 r., tj. piątek.
W tych dniach nie będą odbywały się na terenie szkoły żadne zajęcia, nie będzie również nauczania zdalnego.
Wszystkim Dzieciom- małym i dużym-
z okazji ich święta
składamy życzenia radosnego dzieciństwa,
kochającej rodziny i wielu serdecznych przyjaciół.
Sukcesów w szkole, przedszkolu oraz rozwoju
pasji i talentów.
Niech każdy dzień będzie dla Was nową przygodą.
Nauczyiele oraz rodzice
Szanowni Rodzice! Drodzy Uczniowie!
Od 1 czerwca 2020 r. dla uczniów klas V-VIII, ze wszystkich przedmiotów nauczania
będą zorganizowane na terenie szkoły konsultacje.
Uczniowie będą mogli w wyznaczonym przez nauczyciela terminie (wskazany dzień i godzina) zgłosić się do szkoły w celu poprawy oceny, porady, wyjaśnienia trudności w opanowaniu wiadomości i umiejętności z danego przedmiotu.
Terminy konsultacji nauczyciele umieszczą na facebooku ( grupa klasy).
Dyrektor Szkoły, Albina Zdanowska.
Procedura bezpiecznej organizacji opieki na terenie Niepublicznej Szkoły Podstawowej
w Ługach Wielkich, w związku z reżimem sanitarnym
związanym ze stanem epidemii Covid-19 w Polsce.
Prosimy o zapoznanie się:
1)Powtarzanie:
To podstawa zapamiętywania i nauki. Istnieje kilka możliwości wykorzystania tego sposobu: powtarzaj na głos innym- kiedy opowiesz innej osobie o tym, czego się właśnie nauczyłeś, wyraźnie zwiększasz swoje szanse na to, że uda Ci się zapamiętać te informacje na dłużej. Ta zasada działa nawet wtedy, gdy nikt Cię nie słucha!
Jeśli nie masz możliwości opowiadać innej osobie, powtarzaj sobie informacje w głowie lub wymawiaj na głos.
Kilkukrotnie powtarzaj materiał, którego masz się nauczyć z nastawieniem, że musisz go przyswoić, to zwiększa szanse na lepsze zapamiętanie.
2)Robienie notatek:
Przepisując lub notując najważniejsze informacje automatycznie ją sobie utrwalasz.
Najlepsze notatki to te robione odręcznie!
Warto jest znaleźć swój sposób na robienie przydatnych notatek (np.: wykorzystanie „zakreślaczy”, notowanie różnych zagadnień kolorowymi długopisami, tworzenie „map myśli”, rozpisywanie najważniejszych zagadnień hasłowo lub za pomocą prostych rysunków etc.)
3)Robienie przerw:
Aby zapamiętać sporą część materiału podziel ją na części i między każdą z nich zrób około 10-minutową przerwę. Informacje muszą mieć czas, aby się utrwalić.
W ramach przerwy warto wyjść na świeże powietrze, wg. badań: osoby, które odpoczywały na świeżym powietrzu, zapamiętywały większą ilość materiału.
4)Aktywność fizyczna:
Wysiłek fizyczny ma pozytywny wpływ na Twoją pamięć!
5)Stały rytm:
Warto jest go sobie wypracować sprawdzając, co pomaga Ci w przyswojeniu materiału, a co wręcz przeciwnie, np.: niektóre osoby potrzebują idealnej ciszy, podczas gdy inni najlepiej uczą się przy włączonej cicho muzyce. Każdy z nas jest inny, dlatego warto jest próbować różnych możliwości by wybrać dla siebie tę najskuteczniejszą!
6)Odłożenie telefonu:
Podczas nauki zabierz z zasięgu wzroku telefon komórkowy, po to aby nie rozpraszać swojej uwagi. Dźwięki płynące z różnych powiadomień powodują, że koncentracja na nauce zanika.
7)Odpowiednia ilość snu:
Jest ona równie ważna, ponieważ wtedy Twój organizm ma szansę na regenerację.
Dzieci w wieku szkolnym (6-13lat) powinny spać 9-11 godzin dziennie, natomiast nastolatkowie (14-17lat) 8-10 godzin dziennie.
Jeżeli w ciągu dnia nie udało Ci się czegoś zrobić, warto jest zapisać to sobie na kartce i wykonać kolejnego dnia.
Opracowała
Natalia Krasuska
psycholog
Powered by aSc EduPage